Kezdem egy kis unneplessel. Pontosabban Angliaban eddig eltoltott csodas 4 evem evfordulojarol valo megemlekezessel. Tudom, hogy ez rajtam kivul senkit sem fog meghatni, de mivel ez alatt a 4 ev alatt eleg sok dolog tortent itten, a szep zold es sok helyen igen csapadekos szigeten, hat erdemes par sorban irkalni rola. Altalaban kerek evszamokrol szoktak megemlekezni. Meg olyankrol, mint a gyerek elso foga, elso szava, elso megevett fel almaja. Meg olyan szepnek tuno szamokrol amikben van 5-os vagy 0. Esetleg mind a ketto. Egy kivetel van, ez a 18. szulinap. Amugy tudja barki is, hogy miert pont 18 evesen leszunk hivatalosan nagykoruak? Miert nem 15 vagy 20 evesen? Azokban ugyebar van 5-os is meg 0 is.
Szoval 4 ev tortenelmenek attekintese kovetkezik. A 24 eves kislany, azaz en, 2012. junius 24-en erkezett meg Angliaba. Egy alig 3 napos szervezes utan. Amit egyebkent laza 8 eves gyozkodes elozott meg. A folyamat ugy zajlott, hogy tesom turelme vegleg elfogyott csutortokre es kozolte, hogy pakoljam ossze a motyomat, utolso lehetoseg. O tovabb nem gyozkod es nem konyorog, hogy jojjek. Szoval szoljak apanak es anyanknak, hogy ugy szervezzek a vasarnapot, hogy este 9-re a kis csomagjaimmal ott legyek a Ferihegyi repteren. Csutortok delutan tehat odasetaltam az udvaron eppen gyanutlanul ujsagot olvasgato apuhoz es mondtam neki, hogy miujsag a helyzet. Azt hitte szorakozom. Mikor megmutattam a repjegyemet, meg mindig nem nagyon hitte el a dolgot, mert hosszasan nezegette. A mai napig allitja, hogy o at lett verve es ki lett jatszva. Ebbol arra kovetkeztetek, hogy szulok sosem gondoltak, hogy a csalad masodik szem gyermeke is fogja magat, aztan lepattan. Anyuka meg biztos, ami biztos alapon kb 3szor megkerdezte a repter fele autozva, hogy 'Biztos nem gondoltad meg magad?'. A 4 evre valo tekintettel minden jel arra utal, hogy nem gondoltam meg magam. :) Nem mondom, hogy nem akartam hazamenni neha. Parszor, ha nagy nyomorban erzem magam a mai napig elofordul, hogy kijelentem, en bizony nem maradok itt. Ez a tipikus konnyen jon, konnyen megy esete. Sosem gondolom igazan komolyan, mert ha ugy gondolnam mar regen visszamentem volna. Az eleje nem volt konnyu, de szerintem az senkinek sem az. Csomo mindent meg kell szokni. Kezdve attol, hogy innentol hivatalos eletedet angolul kell elned. A tobbirol meg ne is beszeljunk. Persze meg lehet szokni az itt elest. Meg is lett szokva. Igazibol szeretek Angliaban elni. Nyilvan szembetalalja magat mindenki nehezsegekkel, de ez Magyarorszagon is igy lenne. Akkor meg nem mindegy hogy hol elsz? Jo nyilvan nem mindegy, mert ugye csalad, meg baratok, meg minden, amit magad mogott hagysz. De ennek az elhagyasnak is oka van. Mindig. Az en okom az volt, hogy nem volt lehetosegem dolgozni, fejlodni, elore lepni. A haszontalansag erzese pedig tok rossz, foleg akkor ha fiatal vagy, elszant es tudod magadrol, hogy kepes lennel kb barmire. Es akkor jonnek a hulye kifogasok. Tul fiatal vagy, nincsen eleg munkatapasztalatod, nincsen kepesitest igazolo papirod, de ha van akkor vagy tulkepzett vagy vagy eppenseggel alulkepzett. Erre a 'kapjatokbe' a legjobb valasz. Angliaban sosem ereztem magam haszontalannak. Az elso perctol kezdve dolgozom. Jo nyilvan nem az alommelot csiptem meg, de a munka mellett tanulok es tudom, hogy nemsokara az alommunka is meglesz. Mert fo az optimizmus. :) Az optimista hozzaallast is itt tanultam meg amugy. Koszi UK. :)
Izginek is nevezheto esemenyek is tortentek miota itt eldegelek. Peldaul a kiralyno jubileumai. Az elso rogton 2012-ben volt. Akkor unnepeltek tronrakerulesenek 60. evfordulojat. Iden meg csak 90 eves lett, szoval egy kicsit azt is megunnepeltuk. :) Komolyan mondom, en mindig racsodalkozom arra, hogy milyen fitt. Szellemileg es fizikailag egyarant. Csodas kiralyi genek, vagy mi. :) 2012-ben volt meg egy londoni olimpia is egyebkent. A hagyomanyos olimpiai langgal futas meg tok veletlenul pont keresztulvonult abban a varosban, ahol akkor eppen laktam. Aztan itt unnepeltem a 25. szulinapomat. Az angolokkal egyutt orultem a kisherceg (George) szuletesenek, aztan meg a kishercegnoenek (Charlotte) is.
Es akkor jojjon, ami megrengette a vilagot es foleg annak gazdasagait es fizetoeszkozeit. Elsosorban mondjuk inkabb Europaban. Az, ami tortenelmi szempontbol majd fontos lesz. Nem csak Anglianak. Igyekszem partatlan lenni, de ugysem leszek az, ugyhogy elore is bocsi. :)
2016. junius 23-an, csutortokon, csodas es nagyon fontos napra ebredtek az angolok. Meg persze mi, bevandorlo kulfoldiek. Annak ellenere is, hogy valoszinuleg nem mindenki, mint ahogy en sem, tudott szavazni. Ennek egyszeru es gyakorlati oka az volt, hogy nem mindenki rendelkezik szavazati joggal. Habar miutan tesom elmeselte, hogyan mukodott a szavazasi folyamat, meg az is lehet, hogy en is dobhattam volna egy voksot. Merthogy nem kertek semmilyen szemelyazonossagot igazolo dokut. Mond be a nevedet aztan kesz. Landlady-m szavazokorzeteben sem kellett hivatalos okmanyt lobalni, hogy 'Hello en vagyok az en, es jottem szavazni', szoval nem egyedi esetrol volt szo. A masik furcsasag meg a ceruzaval ikszeles volt. Merthat a ceruzat simanszki ki lehet radirozni. Vetette fel a tesom, mint egyszer volt magyar. Elete kis angol parja ehhez csak annyit fuzott, hogy ez nem Magyarorszag. Nem tul kedves hozzaszolas, de sajnos alapvetoen igaz. En csak annyit mondtam, hogy kb mindegy, hogy ceruza vagy toll. Aki csalni akar, iroeszkoztol fuggetlenul is fog.
A csodas esemeny egy szavazas okan szervezodott. A kerdes az volt, hogy az Egyesult Kiralysag maradjon az Europai Unio tagja, vagy szakadjon el attol. Mivel itt nem tudnak normalisan kozvelemenykutatni, gozunk nem volt arrol, hogy akkor most hogy is all a helyzet. Az egyik nap meg kilepes miatti aggodas volt, a masik nap meg megnyugvas, hogy okes maradnak. Tesom lelkesen dobott egy uzit szerdan, hogy szavazas masnap, hurra. Aztan jott az uzi csutortokon, hogy megcselekedte, amit megkovetelt a haza. Megszavazta a velemenyet. Boldogsag volt es izgatott varakozas.
Masnap reggel tesom csalodott uzenete ebresztett. 'Britain is out :( ' Par oraval kesobb bocsanatkero uzenetet kaptam a foberlonenim lanyatol. Oszinten szolva ez volt az, amire legkevesbe szamitottam. Mint ahogy arra sem gondoltam, hogy masnap mar szembetalalom magam a nyilt rasszizmussal. Az eset nem velem tortent, hanem 2 lengyel kollegammal. Az egyikkel nemes egyszeruseggel kozolte az 'intelligens' angol kollega, hogy lehet csomagolni es elhuzni. Az emlitett lengyel holgy fia is a gyarban dolgozik. Szinte biztos vagyok benne, hogyha eppen nem tolti szabadsagat es fultanuja a dolognak, gondolkodas nelkul lepofozza a beszologatot. Viszont biztos vagyok abban is, hogy ennek az ugynek lesz meg folytatasa, tekintettel arra, hogy a masik erintett a fonoknel akar panaszt tenni. Es konnyen lehet, hogy az angol kollega fogja jobban megszivni. Az eset miatt ossze lettunk toborozva a konyhaba egy rovid beszelgetesre. A supervisorunk elmondta, hogy ha barki az angol kollegak kozul kirekeszto megjegyzest tesz, azonnal szoljunk. Sir, yes sir. Igy lesz, nyugi. Nem keresem a bajt, mert minek, es amugy is teljesen felesleges. Hulyekkel nem vitatkozom, ugyis legyoznenek a rutinjukkal, de ha kell meg fogom vedeni magam. Egyebkent a rasszista megnyilvanulas nem engem minosit, hanem azt a budos parasztot, aki tobbre tartja magat nalam, csak azert, mert angol. Az idiotaja miert nem toborzott mas angolokat a gyarba melozni? Semmi akadalya annak, hogy angolok csinaljak azt, amit mi lengyelek es magyarok. Csak az a nagy helyzet, hogy az angolok tobbsege minimalberert ezt nem hajlando csinalni. Mikor en ezt szepen, minden kekeckedest kerulve felvazoltam a supervisornak, csak arra telett tole, hogy nagyokat pislogott. Csak nem azert, mert igazam volt? :) A munkabol hazerve pedig szembetalaltam magam a landlady-mel, aki fel-le maszkalt a konyhaban, nagyokat sohajtozott es nem is ertette, hogyan tortenhetett meg ez. Azota is vagy hireket nez vagy hallgat es az ujsagokat bujja. Nem jo erzes ezt latni, mert nagyon kedvelem ot, mert eddig is sokat segitett nekem, mert tobbet tett ertem itt Angliaban, mint barki mas. Annak ellenere, hogy minden szempontbol vadidegen vagyok a szamara. Tehat nem minden angol rasszista! :)
Nem keves ismert embert megdobbentett a voksolas vegeredmenye. Olyan nevek alltak ki a maradas mellett, mint a Beckham hazaspar, Ellie Goulding es Rita Ora, enekesnok, Bob Geldof, a legnagyobb angol humanista, James Corden, humorista, Helena Bonham Carter, szineszno, Ian McKellen, Idris Elba, szineszek, J.K Rowling, Rio Ferdinand es Gary Lineker focistak, Arsene Wenger vagy Richard Brenson.
Persze a masik oldalt is sok hiresseg kepviselte. Az elszakadas mellett tette le voksat, Michael Caine es John Cleese, szineszek, Elizabeth Hurley, Sol Campbell es David James focistak, Bernie Ecclestone, a Forma-1 fura ura.
Nem vagyok EU imado. Neha tok nyilvanvalo, hogy nem mukodik minden zokkenomentesen. De 2016 van. A vilag mukodese megvaltozott. Naprol napra tortennek es valtoznak a dolgok. Lehet elni a multban, meg azon merengeni, hogy milyen klassz volt, amikor... De ez teljesen felesleges es mukodeskeptelen elkepzeles. Ha valakinek van egy kis realitaserzeke, akkor belatja, hogy a kisebbik rossz az Uniohoz tartozas. Marha nehez lehet egy olyan uniot iranyitani, ami ennyi eltero nyelvet beszelo es eltero kulturaval rendelkezo orszagot egyesit. A tortelelmi hatterekre ki sem kell terni. Minden orszagnak megvan a maga onfejusege, minden orszag igyekszik megtartani identitasat es a szuveneritasat, minden orszag sajat maganak akarja a jobbat. Ezzel nincsen semmi baj, de a gazdasagok es a kozos piacok erdeke, hogy egyben maradjunk. Nyilvanvalo, hogy az orszagoknak szuksege van egymasra. Mert valakinek ez van, valakinek meg az. Ezt ugy hivjak, hogy cserekereskedelem. A kozoskodesnek koszonhetoen raadasul mindez vammentesen tortenik. Azaz penzt lehet vele sporolni. Tobbek kozott ennek is odacsesztek most a kilepessel. Mert a bentmarado orszagoknak nem lesz erdeke a Szigetre barmit is hozni, vagy kivinni, ha penzt kell majd fizetni vamolas cimen. A technika, az orvostudomany, meg mindenfele tudomany csak akkor fejlodhet, ha osszedolgoznak az emberek. Az osszedolgozas meg csak akkor mukodhet, ha nem allitanak akadalyt az orszagok egymas ele. Bizom benne, hogy a most hasonlo szavazassal fenyegeto Dania, Hollandia, Olaszorszag vagy Magyarorszag is nagyon gyorsan meggondolja magat es nem dobja orszagat az ismeretlenbe. Gorogorszag meg kulonosen lapitson, mert az orszagok es az EU joindulata nelkul mar kitehettek volna az ELADO tablat.
Remelem, de nagyon, hogy nem ez a kozel 17 es fel millio ember dontotte romba az egesz Europai Uniot. Az szinte biztos, hogy sajat orszagat az elobb emlitett millios tomeg tonkrevagta. Skocia mar egyszer szavazast tartott arrol, hogy fuggetlenedni szeretne Angliatol. Anglia persze mindenfele modon es fronton probalta meggyozni a skot szavazokat, hogy maradjanak. Ha kellett meg kicsit fenyegetett is. Akkor maradtak, de nem sokon mulott. A valasztasi eredmeny utan Nicola Sturgeon, Skocia miniszterelnoke, kilatasba helyezett egy ujabb referendumot a skot fuggetlenseg ugyeben. Ugyanis Skocia mar korabban vilagossa tette, hogy eszuk agaban sincsen elhagyni az EU-t. Persze naluk is voltak elszakadaspartiak, de a terkepen Skocia szep kekben pompazott, vagyis a bentmaradast tamogattak tobben.
Eszak-Irorszag miniszterelnoke szinten coming out-olt es azt uzente, szavazast akarnak arrol, hogy levaljanak Angliarol es egyesuljenek Irorszaggal. A fovaros, London sem elegedett. Mar masnap peticiogyujtesbe kezdtek, hogy legyen uj szavazas maradas-szakadas ugyben. Ha teheti, London is fuggetlenitene magat es maradna EU tag. Felmerulhet, hogy mi lesz igy? Anglia kepes lenne egyedul eletben tartani magat? Nagyon ketlem. Azt hiszik, hogy majd nekik is menni fog a norveg meg a svajci modi? Szerintem oriasit tevednek, ha ezt hiszik, de persze sosem lehet tudni. London helyett melyik varos lenne a fovaros? Egyaltalan mukodhetne-e barmi is ugy, hogy van egy Anglia es annak kb kozepen egy unios nagyvaros?
A valasztasi eredmeny azert igazan ijeszto, eltekintve a teljes szetesestol, ami katasztrofalis kovetkezmenyekkel jarhat, mert ketteosztott egy nemzetet. A valasztok 52%-a szavazott a kilepesre es 48 a maradasra. Ez a 4% kulonbseg nagyjabol 1.5 millio embert jelent. Ez pedig gyakorlatilag semmi, ha egy 65 millios orszagot nezunk. A valasztassal az alapveto gond, es nem csak szerintem, mert foberlonenim is igy latja, hogy az eredmenye erzelmi alapu dontes miatt lett az, ami. Ugyanis az elhagyast tamogatok erre hegyeztek ki a kampanyukat. 'Mert a kelet-europai gazdasagi bevandorlok, akik a segelyert jonnek es elveszik a munkat az angoloktol....' Magabol kikelve indokolt 'ertelmeset' egy kilepesparti szavazo. Az szurta a szemet, hogy a Tesco-ban egy egesz sorban lengyel cuccok vannak. Es akkor mi a helyzet az egy sorral arrebb levo keleti kajakkal vagy a spanyolbol importalt, es valoszinuleg igen joizuen elmajszolt cseresznyevel? Halkan jegyeznem meg azt is, hogy a korhazakban mocskot takaritok vagy az oregeket apolok az otthonokban, ugy nagyjabol 90%-os esellyel marhara nem angolok. Az sem titok, hogy a mezogazdasagban dolgozok sem angolok. Foleg azok nem, akik esoben vagy a tuzo napon ultetik a salatat vagy szedik ossze a krumplit. Ennek meg az az egyszeru oka, hogy angol nem hajlando annyit es olyan munkat csinalni annyi fizetesert. Egyszeru a keplet.
Taliztam ellenvelemennyel is, olyannal, akinek kicsit sem szurja a szemet a sok kulfoldi munkavallalo. Nagyokat pislogtam, amikor egy velem egyidos csaj megkoszonte, hogy idejottem dolgozni. Merthogy miattam es a hasonlo hozzaallasu kulfoldiek miatt teheti meg a lusta tesoja, hogy gyerekeket szuljon. Azokat is foleg a nagymamanak, de ez mindegy is, mert dolgozni nem kell, a segelybol boven el lehet karistolni es ez a lenyeg. A segelyt meg az adofizetok penzebol utaljak. Es mint olyan, en is meg a tobbi 'mocskos' munkatolvaj is, fizetjuk az adot. Tok igaz. Kivancsian szavaztatnam meg az angolokat arrol, hogy hajlandoak lennenek-e a het 6 napjan napi 10-15 orakat dolgozni. Vagy hajlandoak lennenek hajnalig mosogatni egy etterem szellozestol mentes konyhajaban. Biztos vagyok benne, hogy a nemek es igenek aranya nem 52/48 lenne.
Landlady-m is gunyosan megjegyezte, hogy a baj nyilvan a kelet-europai bevandorlo. Kiveve azt a lengyelt, aki magas szinvonalon dolgozik, tok szepen es foleg olcsobban megcsinalta a tetot. Meg kiveve azt a magyar kerteszt, aki gyonyoruen rendben tartja a kertet es szepre nyirja a sovenyt, az a kelet-europai bejarono is maradhat, aki szepen kivasalja apa inget es makulatlan rendben tartja a csaladi feszket, ja meg a bulgarok a kezi automosoban. Szoval itt a telefonszamuk, vegyetek fel veluk a kontaktot. Imadom, hogy van humora. :) Nem allitom azt, hogy mindenki ilyen. Igen van olyan is, aki tenyleg a segelyert jon. En is talalkoztam eggyel. Azt hittem eldurran az agyam es leutom, mikor elmondta hogyan el itt. En voltam az, aki mondta neki, huzzon haza es eloskodjon a sajatjain. Lattam rajta a megdobbenest, megfordultam es otthagytam a levego utan kapkodo hapogot.
A bentmaradast tamogatok azzal kovettek el nagy hibat, hogy gyakorlati oldalarol kozelitettek meg a dolgot es gazdasagi szempontokat figyelembe veve magyaraztak, hogy miert is jobb a maradas. Ebbol is lathato, hogy az esz inkabb naluk volt. De mint tudjuk az erzelmekre hatas jobban mukodik. Az ember ugy van osszerakva, hogy a szivere hallgat eloszor es csak utana az eszere. Az elszakadasra szavazok nagy resze is verni fogja a fejet a falba, ez kb majdnem biztos. Ezt pedig azert gondolom, mert olyan oriasi oromot nem lattam a kornyezetemben mocorgo out-olosok arcan masnap reggel. A sajtoban is megjelentek kilepesszavazo kommentek. Az egyik kedvencem az volt, hogy o nem is gondolta, hogy szamit a szavazata. A masik meg azt mondta, hogy ugyan a kilepesre szavazott, de igazibol jobban orult volna a maradasnak. Olyan edesen butacska nemelyik. :)
Hozza kell tenni, hogy ezzel a huzassal az elhagyas parti szavazok nem egesz egy nap alatt 350 millio fontot vettek ki az orszag zsebebol. Ezt ugy alig tobb, mint 40 ev alatt kellett volna befizetni az EU-nak. Arrol nem is beszelve, hogy 30 eves melypontra dobtak a fontot. Vegulis csak az angol valuta volt a legerosebb, de sebaj, mert fuggetlenek es Take control back, meg ilyenek. Az sem baj, hogy ebbe bele fog roppani a gazdasag, mert Turning them back the EU.
Kivancsi leszek ra, hogy meddig fog tartani ez a visszavett kontroll. Meddig fogjak tudni tartani a megvadult nepet, ha bekovetkezik a nagyon valoszinu recesszio. Mi lesz a kontrollal, ha majd a sok felboszult munkanelkuli elmegy tuntetni? Vagy nem is munkanelkuli, de azok, akik verni fogjak a rigmust, hogy nem ez lett igerve. Gyanithatolag tobbsegeben pont azok, akik most az elszakadas mellett dontottek. Biztosan cirkusz lesz meg itt, ha kiderul, hogy azon a bizonyos mezesmadzagon nincs is annyi mez, mint amit igertek. Sot nehany helyen nincs is mez. A 'Vote Leave' kampany masik fontos pontja az NHS (angol egeszsegugy) volt. Azt mondtak, hogy azert kell egyhagyni az EU-t, hogy az a sok-sok millio fontocska, ami hetente vandorol az EU-ba az orszagon belul maradjon. Es ha ez igy fog tortenni, akkor ok azt majd szepen belepumpaljak majd az NHS-be. Masnap reggel az egyik politikai reggeli musorban volt jelenese a fofoszoszolonak. Kicsit hezitalva jegyezte, meg, hogy igazibol tok kar volt olyat igerni, amit nem fognak tudni betartani, es kar volt azt igerni, hogy a megigert osszeget az NHS fogja megkapni. Hat mit is mondjon az ember ilyenkor?
Aztan majd mi fog tortenni akkor, ha az orszag tobbi resze fordit hatat Anglianak? A legoptimistabb elemzesek es elorejelzesek is gazdasi visszaesessel szamolnak. Csak a szamokban nem egyeznek a velemenyek. Egyebkent is olyan dolgoknak forditott hatat az orszag, ami valojaban nem is erintette oket A kozos valuta helyett fontot hasznalnak es nem tartoztak a schengeni-ovezethez sem. Azaz eddig nyugodtan mondhattak nemet a tobbek kozott sziriabol erkezo menekultek befogadasara. Viszont a duhos franciak, akik mar hosszu honapok ota szenvednek a menekultek miatt, mar most atnyomnak oket Calais-bol Angliaba. Realitasa lehet a dolognak, ha nem is marol holnapra. Kiveve persze akkor, ha a franciak is szavaznak egy hasonlot.
A ketsegbeeses, a kaosz meg a zavar es ez a sok otleteles es 'Na akkor most hogyan is tovabb?' kerdes felvetese az elso sokk miatt van. Hatalmasat csavart ez most mindenen. Biztos, hogy le fognak nyugodni a kedelyek es elkezdodnek az erdemi targyalasok. Az Egyesult Kiralysagon belul, aztan meg Brusszellel es az Unioval. Az orszagon beluli okfejtegetes azert is erdekes, hiszen Egyesult Kiralysagrol van szo. Azaz sem a skot, sem pedig az eszak-ir elszakadas es EU-ban maradas nem olyan egyszeruen kivitelezheto dolog. Hiszen jelen allas szerint az Egyesult Kiralysag lepett ki. Skocia szavazhat tehat a fuggetlensegre es meg is tortenhet, hogy elszakadnak Angliatol. Viszont konnyen lehet, hogy ujra 'felvetelizniuk' kellene az Europai Unioba. Rengeteg a kerdojel, nagy a zavar a fejekben, nagy a kaosz a tozsdeken.
A targyalasokra visszaterve, hogy azok soran ugyis arra fognak torekedni, hogy a leheto legjobb megoldasok szulessenek. Ugy ertem remelhetoleg igy lesz. A kerdes csak az, hogy mennyire akarja az EU moresre tanitani Angliat es mennyire akarnak veluk peldat statualni az esetleges kilepessel fenyegeto orszagoknak. Londonra, mint nemzetkozileg toknagyonfontos varosra azert lehet, hogy tovabbra is szuksege lenne az EU-nak. Rengeteg bank, multinacionalis ceg meg mindenfele, kereskedelmi szempontbol (is) ertekesek mukodnek a fovarosban. Ezek elvesztese nem kis macera lenne, es nem kis fejtorest okoz ez most az orszagvezetoknek. Egyes hirek arrol szolnak, hogy most Skocia kezeben lehet az orszag sorsa. Egyreszt meglepheti a masodik skot fuggetlensegre vonatkozo nepszavazast. Ezen sok magyaraznivalo nincsen, szetszakad az orszag. Masreszt megakadalyozhatja az EU-bol valo kivalast. Mivel Skocia sok szempontbol onallo orszagresz, ezert siman mondhatja azt, hogy nem ratifikalja a referendum eredmenyet. Mindezekhez csatlakozhat meg Eszak-Irorszag is, hiszen Skociahoz hasonloan maradni szerettek volna. Ezzel megkezdohet az orszagon beluli targyalas arrol is, hogy Skocia ugyan marad az Egyesult Kiralysag resze, es igy egyutt az Europai Unioe, de ennek fejeben meg tobb fuggetlenseget ker maganak. Hogy melyik opcio a jobb es melyik mellett fognak donteni, nagyon izgi tortenet. Kivancsian varom, hogy mi lesz a dolgok alakulasa, es biztos, hogy ezzel nem vagyok egyedul. Sem hataron innen, sem pedig hataron tul. :) Bizzunk a jozan eszben!
Ami szerintem a vicc kategoriaba tartozik az az uj miniszterelnok szemelyenek kerdese. Mert ugye az van, hogy a jelenlegi miniszterelnok, David Cameron, aki teljes mellszelesseggel a maradast tamogatta, oriasi bukasnak erzi a tortenteket, ezert bejelentette, hogy oktoberi hatallyal lemond posztjarol. Lassuk be, sajnos igaza van abban, hogy ez oriasi bukas. Az nem nagyon kerdes, hogy a tortenelembe ugy fog bevonulni, mint a miniszter, aki rombadontott egy orszagot. Mindezek ellenere meg a konkurens part is probalta meggyozni Cameront arrol, hogy maradjon es probalja a leheto legnyugodtabb mederben tartani a dolgokat.
Az uj miniszterelnok jelenlegi allas szerint Boris Johnson lehet. London volt polgarmestere, a valaha volt legnagyobb seggfej, akit lattam. Abban a szavazok nagyresze egyetert, maradastol-elhagyastol fuggetlenul, hogy tok mindegy ki lesz az uj miniszterelnok, csak ne o legyen a kovetkezo. Boris Johnson egyebkent a Vote Leave kampanyban nyomult. Nala mar csak Donald Trump, amerikai elnokaspirans nagyobb gyoker. Jo lenne, ha nem o lenne a kovetkezo USA elnok. Jo lenne ha az amerikaiaknak tobb esze lenne, es osszel Hilary Clinton-t valasztanak meg. Ellenkezo estben Amerika is lehuzhatja magat. Ezt ugy amugy zarojeles megjegyzesnek szantam. :)
Nalam akkor vagta el magat Boris, amikor egy konyvben olvastam, hogy mekkora paraszt. London komoly polgarmesterenek, meg ugy amugy egy polgarmesternek, az lenne a dolga, hogy kiall bizonyos tarsadalmat igencsak erinto kerdesek mellett. Mint peldaul a hajlektalankerdes. Meg akkor is a tamogatas mellett kell kiallni, ha tortenetesen semmibe veszi es legszivesebben fejbe lone az osszeset. Mert az van, hogy a hajlektalankerdes komoly kerdes es megoldast igenylo problema. Foleg egy nagyvarosban, mint amilyen London is. Na o nem tamogatott, sokkal inkabb megalazott egy hajlektalant. No comment!
Az egyik kollegam nyugtatgatott, hogy nem kell hazamennem, ne aggodjak az itt eltoltott 4 ev eleg lesz, hogy maradhassak. Meg egyebkent is 2-3 evig meg ugysem tortenik semmi. Nem is ertettem ezt a szovegelest. Most akkor mit is akarnak? Maradjunk vagy menjunk? Biztosan van olyan, aki mar masnap rugta volna ki a seggunket innen. :) En reszemrol nemigazan aggodom az itteni jovom miatt. Lehet, hogy kellene? Mindegy, maradni fogok addig, amig megeri. Ezt en mar joval a szavazast megelozoen is igy gondoltam. Ha a dolgok olyan iranyba valtoznak, mint ami Magyaroszagon volt, mielott idejottem, akkor viszont gondolkodas nelkul tovabballok. Hogy hova es hogyan, azt persze most meg nem tudhatom. Majd kiderul. A mostani allas szerint erre meg 2 ev biztosan lesz. Addig nem valoszinu itt drasztikus valtozas. Ha nem tekintjuk a rasszimust. :( De en tobbet nem vagyok hajlando aggodni az miatt, hogy mi lesz honap, mit fogok enni holnaputan. Mibol fizetem ki a szamlakat, meg hogy lesz-e egyaltalan meg holnap munkam. Ha el kell kezdenem ezek miatt aggodni Angliaban, akkor pakolok es megyek. A szobajoheto orszagok listajan viszont edes kis hazam nem szerepel az elso 5-ben. Viszont innen uzenem, hogy ha esetleg szeretnenek minket visszakapni, akkor van 2 evuk megteremteni a felteteleket. :) Nem kerunk sokat, csak egy elheto orszagot, ahol nem a korrupcio es a seggnyalas uzemelteti a dolgokat, ahol nem az szamit munkakeresesnel, hogy kinek vagyok a rokona vagy baratja, ahol felelem nelkul elmondhatjuk a velemenyunket, es ahol egyaltalan erdemes a jovot tervezgetni.
Szoval 4 ev tortenelmenek attekintese kovetkezik. A 24 eves kislany, azaz en, 2012. junius 24-en erkezett meg Angliaba. Egy alig 3 napos szervezes utan. Amit egyebkent laza 8 eves gyozkodes elozott meg. A folyamat ugy zajlott, hogy tesom turelme vegleg elfogyott csutortokre es kozolte, hogy pakoljam ossze a motyomat, utolso lehetoseg. O tovabb nem gyozkod es nem konyorog, hogy jojjek. Szoval szoljak apanak es anyanknak, hogy ugy szervezzek a vasarnapot, hogy este 9-re a kis csomagjaimmal ott legyek a Ferihegyi repteren. Csutortok delutan tehat odasetaltam az udvaron eppen gyanutlanul ujsagot olvasgato apuhoz es mondtam neki, hogy miujsag a helyzet. Azt hitte szorakozom. Mikor megmutattam a repjegyemet, meg mindig nem nagyon hitte el a dolgot, mert hosszasan nezegette. A mai napig allitja, hogy o at lett verve es ki lett jatszva. Ebbol arra kovetkeztetek, hogy szulok sosem gondoltak, hogy a csalad masodik szem gyermeke is fogja magat, aztan lepattan. Anyuka meg biztos, ami biztos alapon kb 3szor megkerdezte a repter fele autozva, hogy 'Biztos nem gondoltad meg magad?'. A 4 evre valo tekintettel minden jel arra utal, hogy nem gondoltam meg magam. :) Nem mondom, hogy nem akartam hazamenni neha. Parszor, ha nagy nyomorban erzem magam a mai napig elofordul, hogy kijelentem, en bizony nem maradok itt. Ez a tipikus konnyen jon, konnyen megy esete. Sosem gondolom igazan komolyan, mert ha ugy gondolnam mar regen visszamentem volna. Az eleje nem volt konnyu, de szerintem az senkinek sem az. Csomo mindent meg kell szokni. Kezdve attol, hogy innentol hivatalos eletedet angolul kell elned. A tobbirol meg ne is beszeljunk. Persze meg lehet szokni az itt elest. Meg is lett szokva. Igazibol szeretek Angliaban elni. Nyilvan szembetalalja magat mindenki nehezsegekkel, de ez Magyarorszagon is igy lenne. Akkor meg nem mindegy hogy hol elsz? Jo nyilvan nem mindegy, mert ugye csalad, meg baratok, meg minden, amit magad mogott hagysz. De ennek az elhagyasnak is oka van. Mindig. Az en okom az volt, hogy nem volt lehetosegem dolgozni, fejlodni, elore lepni. A haszontalansag erzese pedig tok rossz, foleg akkor ha fiatal vagy, elszant es tudod magadrol, hogy kepes lennel kb barmire. Es akkor jonnek a hulye kifogasok. Tul fiatal vagy, nincsen eleg munkatapasztalatod, nincsen kepesitest igazolo papirod, de ha van akkor vagy tulkepzett vagy vagy eppenseggel alulkepzett. Erre a 'kapjatokbe' a legjobb valasz. Angliaban sosem ereztem magam haszontalannak. Az elso perctol kezdve dolgozom. Jo nyilvan nem az alommelot csiptem meg, de a munka mellett tanulok es tudom, hogy nemsokara az alommunka is meglesz. Mert fo az optimizmus. :) Az optimista hozzaallast is itt tanultam meg amugy. Koszi UK. :)
Izginek is nevezheto esemenyek is tortentek miota itt eldegelek. Peldaul a kiralyno jubileumai. Az elso rogton 2012-ben volt. Akkor unnepeltek tronrakerulesenek 60. evfordulojat. Iden meg csak 90 eves lett, szoval egy kicsit azt is megunnepeltuk. :) Komolyan mondom, en mindig racsodalkozom arra, hogy milyen fitt. Szellemileg es fizikailag egyarant. Csodas kiralyi genek, vagy mi. :) 2012-ben volt meg egy londoni olimpia is egyebkent. A hagyomanyos olimpiai langgal futas meg tok veletlenul pont keresztulvonult abban a varosban, ahol akkor eppen laktam. Aztan itt unnepeltem a 25. szulinapomat. Az angolokkal egyutt orultem a kisherceg (George) szuletesenek, aztan meg a kishercegnoenek (Charlotte) is.
Es akkor jojjon, ami megrengette a vilagot es foleg annak gazdasagait es fizetoeszkozeit. Elsosorban mondjuk inkabb Europaban. Az, ami tortenelmi szempontbol majd fontos lesz. Nem csak Anglianak. Igyekszem partatlan lenni, de ugysem leszek az, ugyhogy elore is bocsi. :)
2016. junius 23-an, csutortokon, csodas es nagyon fontos napra ebredtek az angolok. Meg persze mi, bevandorlo kulfoldiek. Annak ellenere is, hogy valoszinuleg nem mindenki, mint ahogy en sem, tudott szavazni. Ennek egyszeru es gyakorlati oka az volt, hogy nem mindenki rendelkezik szavazati joggal. Habar miutan tesom elmeselte, hogyan mukodott a szavazasi folyamat, meg az is lehet, hogy en is dobhattam volna egy voksot. Merthogy nem kertek semmilyen szemelyazonossagot igazolo dokut. Mond be a nevedet aztan kesz. Landlady-m szavazokorzeteben sem kellett hivatalos okmanyt lobalni, hogy 'Hello en vagyok az en, es jottem szavazni', szoval nem egyedi esetrol volt szo. A masik furcsasag meg a ceruzaval ikszeles volt. Merthat a ceruzat simanszki ki lehet radirozni. Vetette fel a tesom, mint egyszer volt magyar. Elete kis angol parja ehhez csak annyit fuzott, hogy ez nem Magyarorszag. Nem tul kedves hozzaszolas, de sajnos alapvetoen igaz. En csak annyit mondtam, hogy kb mindegy, hogy ceruza vagy toll. Aki csalni akar, iroeszkoztol fuggetlenul is fog.
A csodas esemeny egy szavazas okan szervezodott. A kerdes az volt, hogy az Egyesult Kiralysag maradjon az Europai Unio tagja, vagy szakadjon el attol. Mivel itt nem tudnak normalisan kozvelemenykutatni, gozunk nem volt arrol, hogy akkor most hogy is all a helyzet. Az egyik nap meg kilepes miatti aggodas volt, a masik nap meg megnyugvas, hogy okes maradnak. Tesom lelkesen dobott egy uzit szerdan, hogy szavazas masnap, hurra. Aztan jott az uzi csutortokon, hogy megcselekedte, amit megkovetelt a haza. Megszavazta a velemenyet. Boldogsag volt es izgatott varakozas.
Masnap reggel tesom csalodott uzenete ebresztett. 'Britain is out :( ' Par oraval kesobb bocsanatkero uzenetet kaptam a foberlonenim lanyatol. Oszinten szolva ez volt az, amire legkevesbe szamitottam. Mint ahogy arra sem gondoltam, hogy masnap mar szembetalalom magam a nyilt rasszizmussal. Az eset nem velem tortent, hanem 2 lengyel kollegammal. Az egyikkel nemes egyszeruseggel kozolte az 'intelligens' angol kollega, hogy lehet csomagolni es elhuzni. Az emlitett lengyel holgy fia is a gyarban dolgozik. Szinte biztos vagyok benne, hogyha eppen nem tolti szabadsagat es fultanuja a dolognak, gondolkodas nelkul lepofozza a beszologatot. Viszont biztos vagyok abban is, hogy ennek az ugynek lesz meg folytatasa, tekintettel arra, hogy a masik erintett a fonoknel akar panaszt tenni. Es konnyen lehet, hogy az angol kollega fogja jobban megszivni. Az eset miatt ossze lettunk toborozva a konyhaba egy rovid beszelgetesre. A supervisorunk elmondta, hogy ha barki az angol kollegak kozul kirekeszto megjegyzest tesz, azonnal szoljunk. Sir, yes sir. Igy lesz, nyugi. Nem keresem a bajt, mert minek, es amugy is teljesen felesleges. Hulyekkel nem vitatkozom, ugyis legyoznenek a rutinjukkal, de ha kell meg fogom vedeni magam. Egyebkent a rasszista megnyilvanulas nem engem minosit, hanem azt a budos parasztot, aki tobbre tartja magat nalam, csak azert, mert angol. Az idiotaja miert nem toborzott mas angolokat a gyarba melozni? Semmi akadalya annak, hogy angolok csinaljak azt, amit mi lengyelek es magyarok. Csak az a nagy helyzet, hogy az angolok tobbsege minimalberert ezt nem hajlando csinalni. Mikor en ezt szepen, minden kekeckedest kerulve felvazoltam a supervisornak, csak arra telett tole, hogy nagyokat pislogott. Csak nem azert, mert igazam volt? :) A munkabol hazerve pedig szembetalaltam magam a landlady-mel, aki fel-le maszkalt a konyhaban, nagyokat sohajtozott es nem is ertette, hogyan tortenhetett meg ez. Azota is vagy hireket nez vagy hallgat es az ujsagokat bujja. Nem jo erzes ezt latni, mert nagyon kedvelem ot, mert eddig is sokat segitett nekem, mert tobbet tett ertem itt Angliaban, mint barki mas. Annak ellenere, hogy minden szempontbol vadidegen vagyok a szamara. Tehat nem minden angol rasszista! :)
Nem keves ismert embert megdobbentett a voksolas vegeredmenye. Olyan nevek alltak ki a maradas mellett, mint a Beckham hazaspar, Ellie Goulding es Rita Ora, enekesnok, Bob Geldof, a legnagyobb angol humanista, James Corden, humorista, Helena Bonham Carter, szineszno, Ian McKellen, Idris Elba, szineszek, J.K Rowling, Rio Ferdinand es Gary Lineker focistak, Arsene Wenger vagy Richard Brenson.
Persze a masik oldalt is sok hiresseg kepviselte. Az elszakadas mellett tette le voksat, Michael Caine es John Cleese, szineszek, Elizabeth Hurley, Sol Campbell es David James focistak, Bernie Ecclestone, a Forma-1 fura ura.
Nem vagyok EU imado. Neha tok nyilvanvalo, hogy nem mukodik minden zokkenomentesen. De 2016 van. A vilag mukodese megvaltozott. Naprol napra tortennek es valtoznak a dolgok. Lehet elni a multban, meg azon merengeni, hogy milyen klassz volt, amikor... De ez teljesen felesleges es mukodeskeptelen elkepzeles. Ha valakinek van egy kis realitaserzeke, akkor belatja, hogy a kisebbik rossz az Uniohoz tartozas. Marha nehez lehet egy olyan uniot iranyitani, ami ennyi eltero nyelvet beszelo es eltero kulturaval rendelkezo orszagot egyesit. A tortelelmi hatterekre ki sem kell terni. Minden orszagnak megvan a maga onfejusege, minden orszag igyekszik megtartani identitasat es a szuveneritasat, minden orszag sajat maganak akarja a jobbat. Ezzel nincsen semmi baj, de a gazdasagok es a kozos piacok erdeke, hogy egyben maradjunk. Nyilvanvalo, hogy az orszagoknak szuksege van egymasra. Mert valakinek ez van, valakinek meg az. Ezt ugy hivjak, hogy cserekereskedelem. A kozoskodesnek koszonhetoen raadasul mindez vammentesen tortenik. Azaz penzt lehet vele sporolni. Tobbek kozott ennek is odacsesztek most a kilepessel. Mert a bentmarado orszagoknak nem lesz erdeke a Szigetre barmit is hozni, vagy kivinni, ha penzt kell majd fizetni vamolas cimen. A technika, az orvostudomany, meg mindenfele tudomany csak akkor fejlodhet, ha osszedolgoznak az emberek. Az osszedolgozas meg csak akkor mukodhet, ha nem allitanak akadalyt az orszagok egymas ele. Bizom benne, hogy a most hasonlo szavazassal fenyegeto Dania, Hollandia, Olaszorszag vagy Magyarorszag is nagyon gyorsan meggondolja magat es nem dobja orszagat az ismeretlenbe. Gorogorszag meg kulonosen lapitson, mert az orszagok es az EU joindulata nelkul mar kitehettek volna az ELADO tablat.
Remelem, de nagyon, hogy nem ez a kozel 17 es fel millio ember dontotte romba az egesz Europai Uniot. Az szinte biztos, hogy sajat orszagat az elobb emlitett millios tomeg tonkrevagta. Skocia mar egyszer szavazast tartott arrol, hogy fuggetlenedni szeretne Angliatol. Anglia persze mindenfele modon es fronton probalta meggyozni a skot szavazokat, hogy maradjanak. Ha kellett meg kicsit fenyegetett is. Akkor maradtak, de nem sokon mulott. A valasztasi eredmeny utan Nicola Sturgeon, Skocia miniszterelnoke, kilatasba helyezett egy ujabb referendumot a skot fuggetlenseg ugyeben. Ugyanis Skocia mar korabban vilagossa tette, hogy eszuk agaban sincsen elhagyni az EU-t. Persze naluk is voltak elszakadaspartiak, de a terkepen Skocia szep kekben pompazott, vagyis a bentmaradast tamogattak tobben.
Na keremszepen ot itt Nicola Sturgeon szemelyesen |
Eszak-Irorszag miniszterelnoke szinten coming out-olt es azt uzente, szavazast akarnak arrol, hogy levaljanak Angliarol es egyesuljenek Irorszaggal. A fovaros, London sem elegedett. Mar masnap peticiogyujtesbe kezdtek, hogy legyen uj szavazas maradas-szakadas ugyben. Ha teheti, London is fuggetlenitene magat es maradna EU tag. Felmerulhet, hogy mi lesz igy? Anglia kepes lenne egyedul eletben tartani magat? Nagyon ketlem. Azt hiszik, hogy majd nekik is menni fog a norveg meg a svajci modi? Szerintem oriasit tevednek, ha ezt hiszik, de persze sosem lehet tudni. London helyett melyik varos lenne a fovaros? Egyaltalan mukodhetne-e barmi is ugy, hogy van egy Anglia es annak kb kozepen egy unios nagyvaros?
A valasztasi eredmeny azert igazan ijeszto, eltekintve a teljes szetesestol, ami katasztrofalis kovetkezmenyekkel jarhat, mert ketteosztott egy nemzetet. A valasztok 52%-a szavazott a kilepesre es 48 a maradasra. Ez a 4% kulonbseg nagyjabol 1.5 millio embert jelent. Ez pedig gyakorlatilag semmi, ha egy 65 millios orszagot nezunk. A valasztassal az alapveto gond, es nem csak szerintem, mert foberlonenim is igy latja, hogy az eredmenye erzelmi alapu dontes miatt lett az, ami. Ugyanis az elhagyast tamogatok erre hegyeztek ki a kampanyukat. 'Mert a kelet-europai gazdasagi bevandorlok, akik a segelyert jonnek es elveszik a munkat az angoloktol....' Magabol kikelve indokolt 'ertelmeset' egy kilepesparti szavazo. Az szurta a szemet, hogy a Tesco-ban egy egesz sorban lengyel cuccok vannak. Es akkor mi a helyzet az egy sorral arrebb levo keleti kajakkal vagy a spanyolbol importalt, es valoszinuleg igen joizuen elmajszolt cseresznyevel? Halkan jegyeznem meg azt is, hogy a korhazakban mocskot takaritok vagy az oregeket apolok az otthonokban, ugy nagyjabol 90%-os esellyel marhara nem angolok. Az sem titok, hogy a mezogazdasagban dolgozok sem angolok. Foleg azok nem, akik esoben vagy a tuzo napon ultetik a salatat vagy szedik ossze a krumplit. Ennek meg az az egyszeru oka, hogy angol nem hajlando annyit es olyan munkat csinalni annyi fizetesert. Egyszeru a keplet.
Taliztam ellenvelemennyel is, olyannal, akinek kicsit sem szurja a szemet a sok kulfoldi munkavallalo. Nagyokat pislogtam, amikor egy velem egyidos csaj megkoszonte, hogy idejottem dolgozni. Merthogy miattam es a hasonlo hozzaallasu kulfoldiek miatt teheti meg a lusta tesoja, hogy gyerekeket szuljon. Azokat is foleg a nagymamanak, de ez mindegy is, mert dolgozni nem kell, a segelybol boven el lehet karistolni es ez a lenyeg. A segelyt meg az adofizetok penzebol utaljak. Es mint olyan, en is meg a tobbi 'mocskos' munkatolvaj is, fizetjuk az adot. Tok igaz. Kivancsian szavaztatnam meg az angolokat arrol, hogy hajlandoak lennenek-e a het 6 napjan napi 10-15 orakat dolgozni. Vagy hajlandoak lennenek hajnalig mosogatni egy etterem szellozestol mentes konyhajaban. Biztos vagyok benne, hogy a nemek es igenek aranya nem 52/48 lenne.
Landlady-m is gunyosan megjegyezte, hogy a baj nyilvan a kelet-europai bevandorlo. Kiveve azt a lengyelt, aki magas szinvonalon dolgozik, tok szepen es foleg olcsobban megcsinalta a tetot. Meg kiveve azt a magyar kerteszt, aki gyonyoruen rendben tartja a kertet es szepre nyirja a sovenyt, az a kelet-europai bejarono is maradhat, aki szepen kivasalja apa inget es makulatlan rendben tartja a csaladi feszket, ja meg a bulgarok a kezi automosoban. Szoval itt a telefonszamuk, vegyetek fel veluk a kontaktot. Imadom, hogy van humora. :) Nem allitom azt, hogy mindenki ilyen. Igen van olyan is, aki tenyleg a segelyert jon. En is talalkoztam eggyel. Azt hittem eldurran az agyam es leutom, mikor elmondta hogyan el itt. En voltam az, aki mondta neki, huzzon haza es eloskodjon a sajatjain. Lattam rajta a megdobbenest, megfordultam es otthagytam a levego utan kapkodo hapogot.
A bentmaradast tamogatok azzal kovettek el nagy hibat, hogy gyakorlati oldalarol kozelitettek meg a dolgot es gazdasagi szempontokat figyelembe veve magyaraztak, hogy miert is jobb a maradas. Ebbol is lathato, hogy az esz inkabb naluk volt. De mint tudjuk az erzelmekre hatas jobban mukodik. Az ember ugy van osszerakva, hogy a szivere hallgat eloszor es csak utana az eszere. Az elszakadasra szavazok nagy resze is verni fogja a fejet a falba, ez kb majdnem biztos. Ezt pedig azert gondolom, mert olyan oriasi oromot nem lattam a kornyezetemben mocorgo out-olosok arcan masnap reggel. A sajtoban is megjelentek kilepesszavazo kommentek. Az egyik kedvencem az volt, hogy o nem is gondolta, hogy szamit a szavazata. A masik meg azt mondta, hogy ugyan a kilepesre szavazott, de igazibol jobban orult volna a maradasnak. Olyan edesen butacska nemelyik. :)
Hozza kell tenni, hogy ezzel a huzassal az elhagyas parti szavazok nem egesz egy nap alatt 350 millio fontot vettek ki az orszag zsebebol. Ezt ugy alig tobb, mint 40 ev alatt kellett volna befizetni az EU-nak. Arrol nem is beszelve, hogy 30 eves melypontra dobtak a fontot. Vegulis csak az angol valuta volt a legerosebb, de sebaj, mert fuggetlenek es Take control back, meg ilyenek. Az sem baj, hogy ebbe bele fog roppani a gazdasag, mert Turning them back the EU.
Kivancsi leszek ra, hogy meddig fog tartani ez a visszavett kontroll. Meddig fogjak tudni tartani a megvadult nepet, ha bekovetkezik a nagyon valoszinu recesszio. Mi lesz a kontrollal, ha majd a sok felboszult munkanelkuli elmegy tuntetni? Vagy nem is munkanelkuli, de azok, akik verni fogjak a rigmust, hogy nem ez lett igerve. Gyanithatolag tobbsegeben pont azok, akik most az elszakadas mellett dontottek. Biztosan cirkusz lesz meg itt, ha kiderul, hogy azon a bizonyos mezesmadzagon nincs is annyi mez, mint amit igertek. Sot nehany helyen nincs is mez. A 'Vote Leave' kampany masik fontos pontja az NHS (angol egeszsegugy) volt. Azt mondtak, hogy azert kell egyhagyni az EU-t, hogy az a sok-sok millio fontocska, ami hetente vandorol az EU-ba az orszagon belul maradjon. Es ha ez igy fog tortenni, akkor ok azt majd szepen belepumpaljak majd az NHS-be. Masnap reggel az egyik politikai reggeli musorban volt jelenese a fofoszoszolonak. Kicsit hezitalva jegyezte, meg, hogy igazibol tok kar volt olyat igerni, amit nem fognak tudni betartani, es kar volt azt igerni, hogy a megigert osszeget az NHS fogja megkapni. Hat mit is mondjon az ember ilyenkor?
Aztan majd mi fog tortenni akkor, ha az orszag tobbi resze fordit hatat Anglianak? A legoptimistabb elemzesek es elorejelzesek is gazdasi visszaesessel szamolnak. Csak a szamokban nem egyeznek a velemenyek. Egyebkent is olyan dolgoknak forditott hatat az orszag, ami valojaban nem is erintette oket A kozos valuta helyett fontot hasznalnak es nem tartoztak a schengeni-ovezethez sem. Azaz eddig nyugodtan mondhattak nemet a tobbek kozott sziriabol erkezo menekultek befogadasara. Viszont a duhos franciak, akik mar hosszu honapok ota szenvednek a menekultek miatt, mar most atnyomnak oket Calais-bol Angliaba. Realitasa lehet a dolognak, ha nem is marol holnapra. Kiveve persze akkor, ha a franciak is szavaznak egy hasonlot.
A ketsegbeeses, a kaosz meg a zavar es ez a sok otleteles es 'Na akkor most hogyan is tovabb?' kerdes felvetese az elso sokk miatt van. Hatalmasat csavart ez most mindenen. Biztos, hogy le fognak nyugodni a kedelyek es elkezdodnek az erdemi targyalasok. Az Egyesult Kiralysagon belul, aztan meg Brusszellel es az Unioval. Az orszagon beluli okfejtegetes azert is erdekes, hiszen Egyesult Kiralysagrol van szo. Azaz sem a skot, sem pedig az eszak-ir elszakadas es EU-ban maradas nem olyan egyszeruen kivitelezheto dolog. Hiszen jelen allas szerint az Egyesult Kiralysag lepett ki. Skocia szavazhat tehat a fuggetlensegre es meg is tortenhet, hogy elszakadnak Angliatol. Viszont konnyen lehet, hogy ujra 'felvetelizniuk' kellene az Europai Unioba. Rengeteg a kerdojel, nagy a zavar a fejekben, nagy a kaosz a tozsdeken.
A targyalasokra visszaterve, hogy azok soran ugyis arra fognak torekedni, hogy a leheto legjobb megoldasok szulessenek. Ugy ertem remelhetoleg igy lesz. A kerdes csak az, hogy mennyire akarja az EU moresre tanitani Angliat es mennyire akarnak veluk peldat statualni az esetleges kilepessel fenyegeto orszagoknak. Londonra, mint nemzetkozileg toknagyonfontos varosra azert lehet, hogy tovabbra is szuksege lenne az EU-nak. Rengeteg bank, multinacionalis ceg meg mindenfele, kereskedelmi szempontbol (is) ertekesek mukodnek a fovarosban. Ezek elvesztese nem kis macera lenne, es nem kis fejtorest okoz ez most az orszagvezetoknek. Egyes hirek arrol szolnak, hogy most Skocia kezeben lehet az orszag sorsa. Egyreszt meglepheti a masodik skot fuggetlensegre vonatkozo nepszavazast. Ezen sok magyaraznivalo nincsen, szetszakad az orszag. Masreszt megakadalyozhatja az EU-bol valo kivalast. Mivel Skocia sok szempontbol onallo orszagresz, ezert siman mondhatja azt, hogy nem ratifikalja a referendum eredmenyet. Mindezekhez csatlakozhat meg Eszak-Irorszag is, hiszen Skociahoz hasonloan maradni szerettek volna. Ezzel megkezdohet az orszagon beluli targyalas arrol is, hogy Skocia ugyan marad az Egyesult Kiralysag resze, es igy egyutt az Europai Unioe, de ennek fejeben meg tobb fuggetlenseget ker maganak. Hogy melyik opcio a jobb es melyik mellett fognak donteni, nagyon izgi tortenet. Kivancsian varom, hogy mi lesz a dolgok alakulasa, es biztos, hogy ezzel nem vagyok egyedul. Sem hataron innen, sem pedig hataron tul. :) Bizzunk a jozan eszben!
Ami szerintem a vicc kategoriaba tartozik az az uj miniszterelnok szemelyenek kerdese. Mert ugye az van, hogy a jelenlegi miniszterelnok, David Cameron, aki teljes mellszelesseggel a maradast tamogatta, oriasi bukasnak erzi a tortenteket, ezert bejelentette, hogy oktoberi hatallyal lemond posztjarol. Lassuk be, sajnos igaza van abban, hogy ez oriasi bukas. Az nem nagyon kerdes, hogy a tortenelembe ugy fog bevonulni, mint a miniszter, aki rombadontott egy orszagot. Mindezek ellenere meg a konkurens part is probalta meggyozni Cameront arrol, hogy maradjon es probalja a leheto legnyugodtabb mederben tartani a dolgokat.
Az uj miniszterelnok jelenlegi allas szerint Boris Johnson lehet. London volt polgarmestere, a valaha volt legnagyobb seggfej, akit lattam. Abban a szavazok nagyresze egyetert, maradastol-elhagyastol fuggetlenul, hogy tok mindegy ki lesz az uj miniszterelnok, csak ne o legyen a kovetkezo. Boris Johnson egyebkent a Vote Leave kampanyban nyomult. Nala mar csak Donald Trump, amerikai elnokaspirans nagyobb gyoker. Jo lenne, ha nem o lenne a kovetkezo USA elnok. Jo lenne ha az amerikaiaknak tobb esze lenne, es osszel Hilary Clinton-t valasztanak meg. Ellenkezo estben Amerika is lehuzhatja magat. Ezt ugy amugy zarojeles megjegyzesnek szantam. :)
Nalam akkor vagta el magat Boris, amikor egy konyvben olvastam, hogy mekkora paraszt. London komoly polgarmesterenek, meg ugy amugy egy polgarmesternek, az lenne a dolga, hogy kiall bizonyos tarsadalmat igencsak erinto kerdesek mellett. Mint peldaul a hajlektalankerdes. Meg akkor is a tamogatas mellett kell kiallni, ha tortenetesen semmibe veszi es legszivesebben fejbe lone az osszeset. Mert az van, hogy a hajlektalankerdes komoly kerdes es megoldast igenylo problema. Foleg egy nagyvarosban, mint amilyen London is. Na o nem tamogatott, sokkal inkabb megalazott egy hajlektalant. No comment!
A szoszi rofi Boris Johnson :) |
Az egyik kollegam nyugtatgatott, hogy nem kell hazamennem, ne aggodjak az itt eltoltott 4 ev eleg lesz, hogy maradhassak. Meg egyebkent is 2-3 evig meg ugysem tortenik semmi. Nem is ertettem ezt a szovegelest. Most akkor mit is akarnak? Maradjunk vagy menjunk? Biztosan van olyan, aki mar masnap rugta volna ki a seggunket innen. :) En reszemrol nemigazan aggodom az itteni jovom miatt. Lehet, hogy kellene? Mindegy, maradni fogok addig, amig megeri. Ezt en mar joval a szavazast megelozoen is igy gondoltam. Ha a dolgok olyan iranyba valtoznak, mint ami Magyaroszagon volt, mielott idejottem, akkor viszont gondolkodas nelkul tovabballok. Hogy hova es hogyan, azt persze most meg nem tudhatom. Majd kiderul. A mostani allas szerint erre meg 2 ev biztosan lesz. Addig nem valoszinu itt drasztikus valtozas. Ha nem tekintjuk a rasszimust. :( De en tobbet nem vagyok hajlando aggodni az miatt, hogy mi lesz honap, mit fogok enni holnaputan. Mibol fizetem ki a szamlakat, meg hogy lesz-e egyaltalan meg holnap munkam. Ha el kell kezdenem ezek miatt aggodni Angliaban, akkor pakolok es megyek. A szobajoheto orszagok listajan viszont edes kis hazam nem szerepel az elso 5-ben. Viszont innen uzenem, hogy ha esetleg szeretnenek minket visszakapni, akkor van 2 evuk megteremteni a felteteleket. :) Nem kerunk sokat, csak egy elheto orszagot, ahol nem a korrupcio es a seggnyalas uzemelteti a dolgokat, ahol nem az szamit munkakeresesnel, hogy kinek vagyok a rokona vagy baratja, ahol felelem nelkul elmondhatjuk a velemenyunket, es ahol egyaltalan erdemes a jovot tervezgetni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése